Prowell Güvenlik Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri can ve mal kayıplarının yaşanmaması için kaçınılmaz bir tedbir olmaktadır. Yangın algılama ve alarm sistemleri yeni çıkan kanun ve yasalar çerçevesinde Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak kamuya açık hizmet veren yerlerde, yanıcı ve parlayıcı madde bulunan yada üretilen yerlerde, fabrika ve otellerde sistem kurma zorunluluğu getirilmiştir. Günümüzde yangın haberleri çok az duyulmaktadır, bunun nedeni alınan yangın önleme tedbirleridir. Hiç şüphesiz ki bu tedbirlerden en önemlisi de elektronik yangın alarm sistemleridir. Yangına erken müdahale edilmesi çok önemli bir husustur. Doğacak felaketleri, can ve mal kayıplarını önlemede en etkili faktör olmaktadır. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde elektronik yangın algılama sistemleri yangına daha ilk başında müdahale edilmesine, otomasyon sistemleri sayesinde yangının büyümesini önlemede etkili bir rol oynamaktadır. Elektronik yangın algılama ve alarm sistemi sadece otomasyon sistemine değil diğer alarm sistemlerine, alarm haber alma merkezlerine entegre olarak çalışabilmektedir. Herhangi bir alarm durumunda otomasyon sisteminiz yangın söndürme sistemlerini devreye alabilir. Alarm haber alma merkezi  itfaiye ve polise bilgi vererek gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

Elektronik yangın algılama ve alarm sistemleri iki şekilde kategorize edilebilir. Bunlar; Konvansiyonel yangın algılama sistemleri ve adresli yangın algılama sistemleridir.

 

yangın alarm sistemleri antalya

Konvansiyonel Zone Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel zone adresli yangın algılama alarm sisteminde sistem yangını belirli bölgelere ayırarak yangını bölgesel olarak belirleyecektir. Örneğin konvansiyonel zone adresli yangın algılama sistemin de yangının sadece hangi katta olduğunu belirtecektir. Belirli bölgedeki dedektörler birbirine paralel olarak bağlanarak tek bir bilgi iletilmektedir. Herhangi bir alarm durumunda panelde o bölgeye ait uyarı alacaktır. Konvansiyonel zone adresli yangın algılama alarm alarm sistemleri küçük işletmelerde tercih edilmelidir.

yangın uyarı sistemleri Antalya
Adresli Yangın Algılama Alarm Sistemleri

Adresli yangın algılama ve alarm sistemleri orta ve büyük yapılarda tercih edilmelidir. Nokta adresli yangın algılama sistemi yangının çıkış yerini tam olarak verecektir. Örneğin bir yangın anında yangın “alt kat depoda” olduğu yada “3 ncü kat motor odasında” mı olduğunu belirtecektir. Böylelikle yangının nerede çıktığını kolaylıkla tespiti ve önlemini almanız daha da kolaylaşacaktır. Adresli sistemlerde her dedektör kendine ait sinyali iletir. Böylelikle yangının tam olarak nerede olduğu bilinebilmektedir. Konvansiyonel zone adresli sistemlerde yangının tam olarak nerede olduğunu ancak yangın bölgesine varıldığın da anlaşılabilmektedir.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr