Prowell Güvenlik Sistemleri

Video Konferans Sistemleri

Video konferans sistemleri  iki veya daha fazla kişinin eş zamanlı görüntülü ve sesli konuşma imkanı tanıyan, adeta aynı toplantı masasının etrafında oturuyorlarmış gibi karşılıklı ve yüz yüze iletişim kurmaları, doküman ve veri paylaşımlarında bulunabilmeleri, aynı elektronik doküman üzerinde ortaklaşa çalışabilmelerini sağlayan bir telekomünikasyon teknolojisidir.

video konferans sistemleri antalya

 

Video Konferans Sistemlerinin Tarihçesi

video konferans sistemleri kurulumu antalyaİlk video konferans örnekleri 1950’li yıllara dayanır. İlk uygulama Almanya PTT idaresinin Berlin ve bir kaç şehirde kurduğu kapalı devre TV (CCTV ) sistemi üzerinden uygulanmış örnektir. NASA 1960’lı yıllarda insanlı uzay uçuşlarında UHF veya VHF bandında iki link ( biri uplink diğeri downlink )kurarak uzay araçları ve yer istasyonu arasında video konferans gerçekleştirilmiştir. 1980’li yıllarda ISDN teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte Video Konferans kullanımı da yaygınlık kazanmaya başlamıştır. 128Kbps bant genişliği taahhüt eden en düşük ISDN servisi bile sıkıştırılmış video ve audio işaretlerinin kesintisiz bir şekilde iletilmesine olanak sağlıyordu. ISDN’nin çevirmeli bağlantı teknolojisi olması Video Konferans için ilave bir uygunluk da sağlıyordu. Bundan dolayı 1990’lı yıllarda da ISDN Video Konferans için tercih edilen iletişim teknolojisiydi. Alternatifi olan leased-line (kiralık hat) ve frame-relay gibi   iletişim teknolojilerinde video konferans yapılmadığı zamanlarda yüksek bedelli atıl kapasite barındırdığından çok tercih edilmiyordu. Kabul edilebilir kalitede, kesintisiz ve gecikmesiz video konferans iletişimi yapabilmek için bant genişliğinin yeterli, paket kaybının olmadığı, gecikmesiz hatlar kullanılması gereklidir. 2008 yılına kadar bunun iki çözümü mevcuttu. Ya atanmış hatlar (ISDN, kiralık hat, frame relay)kullanılması gerekiyordu ya da IP şebekesi kullanılacaksa muhakkak uçtan uca QoS ( Quality of Service ) uygulanması gerekiyordu. Internet üzerinde QoS yapılması mümkün olmadığından sağlıklı video konferans yapılamamaktaydı.

video konferans çözümleri antalya 2008 yılında H.264/SVC teknolojisinin video konferans için uygulanmaya  başlamasıyla video konferans alanında adeta bir devrim yaşanmaya  başlamıştır. H.264/SVC teknolojisi Internet üzerinden basit bir PC veya  mobil  tablet üzerinden dahi HD kalitesinde çoklu video konferans yapmaya  olanak  sağlamıştır.

Hergün gelişen internet erişim kalitesi, hızı ve artan işlemci güçleri  Video  Konferans sistemlerini çok ileri seviyelere taşımış durumdadır.

 

 

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr