Prowell Güvenlik Sistemleri

Üst Arama Dedektörleri

Üst arama dedektörleri ile günümüzde alışveriş merkezleri, devlet daireleri, iş merkezleri havaalanları gibi daha pek çok yerde karşılaşmaktayız. Metal arama kapı dedektörleri, üst arama el dedektörleri, x ray cihazlar güvenlik alanının vazgeçilmezi olmakta. Gün geçtikçe artan bireysel silahlanma ve terör olayları sonucunda üst arama dedektörlerine çok iş düşmektedir.

ust arama dedektorleri

Üst arama dedektörünüzün kaliteli uluslar arası standartlara uygun olması çok önemli bir konudur. Güvende olduğunuzu düşünmek sanırız hiç olmamaktan daha kötüdür. Bu yüzden üst arama dedektörleri konusunda hassas olmak ve üst arama dedektörünüzün hangi standartlara sahip olduğunu ve bu standartların neler içerdiğini araştırmanız gerekmektedir.

 

Üst Arama Dedektörü Çeşitleri

Güvenlik için geçiş kontrol noktalarında kullanılan arama dedektörleri aynı amaca hizmet eden, 2 farklı kategoride incelenebilir. Birincisi üst aramasında kullanılan “el dedektörleri”, ikincisi ise yine üst arama işine yarayan ancak daha hızlı sonuç alabileceğiniz “kapı dedektörleri”dir. Bu iki dedektör sisteminin çalışma prensibi aşağı yukarı aynıdır. Metal hassasiyeti bulunan bu üst arama dedektörleri geçiş yapan şahsın üzerinde metal eşya algıladığı zaman sesli ve görüntülü uyarı verirler.

Ülkemizde ithal olarak satışa sunulan el ve kapı dedektörleri istenirse bozuk para, anahtarlık, kemer tokası gibi genel olarak insanların üzerinde bulunabilecek metallere karşı hassasiyetleri azaltılarak, geçiş sırasında uzun kuyrukların önüne geçilmesine olanak tanımaktadır.

Kapı Dedektörleri

Elle kullanılanlara göre tüm vücudu baştan aşağıya daha kısa sürede taradığı için, el dedektörleri kapı
dedektörü’nden geçiş yapan şahıs üzerinde metal bulunduğuna dair sinyal verdiğinde detaylı arama yapmak için kullanılmaktadır. Hassas bir yapısı olan ve genellikle kapı girişlerinin iç bölümlerine yerleştirilen arama dedektörleri’nin, son yıllarda artan güvenlik ihtiyacıyla paralel kapi dedektorleri antalyaolarak, artık kapı dışına yerleştirilebilecek, yağmur ve diğer hava koşullarına karşı dayanıklı modelleri de üretilmeye başlanmıştır. Gelişmiş arama dedektörü modelleri geçiş yapan şahsın üzerinde, soldan sağa 33 farklı noktada arama yapabilmektedir.

Diğer geçiş kontrol sistemleri ile paralel olarak kullanılabilen üst arama dedektörleri’nin gerçek zamanlı dedektör verilerine ulaşılabilme, uzaktan kumandalı kontrol masası gibi değişik özellikleri bulunan çeşitli elektronik aksesuarları bulunmaktadır. Özellikle kapı geçişi şeklinde üretilen üst arama dedektörleri için stabilize edici tabanlık, uzun enerji kabloları, kapı dedektörü’nü kolay taşımaya yarayan tekerlekli sistemler ve test cihazları bu ürünlerin satışını yapan firmalardan temin edilebilmektedir.

Küçük bıçaklardan, tabancalara kadar tehlike yaratabilecek pek çok objeyi henüz kontrol noktasındayken tespit etmeye yarayan “arama dedektörü” modelleri, günümüzde güvenlik sistemlerinin en önemli unsurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

X-Ray Cihazı

Kullanımı genel olarak çanta, bavul, koli, paket, zarf gibi cisimlerin güvenliği tehdit edici bir içerik taşıyıp taşımadığı ve ne tür bir içerik taşıdığının tespit edilmesinde kullanılan cihazlardır. Bagajı açmadan, içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını, bagajın üzerinden X ışını geçirerek ekranda görevli tarafından izlenmesini sağlayan ve düşük radyasyonla çalışan cihazın kullanımı operatör eğitimi gerektirmekte olup, eşyaların kontrolünde kullanılan aletlerin başında gelir.

Son teknoloji ürünü X-ray cihazları organik ve inorganik maddeleri ayırt etmekte  mükemmel resim kalitesi sunabilen, sahip oldukları ileri X-RAY teknolojisi ve geliştirilmiş bilgisayar resim programları ile resim kalitesinde kesinbagaj arama dedektorleri antalya netlik sağlayabilen, böylelikle bomba, silah, uyuşturucu gibi maddelerin tespitini rahatça yapabilen cihazlardır. Günümüzde eşyaların kontrolünde sıklıkla X-ray cihazları kullanılmakta, patlayıcı madde koklama (patlayıcı analiz) cihazları ise X-ray cihaz ile birlikte kullanılmaktadır.

X-Ray cihazları; havaalanları, limanlar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, askeri tesisler, kamu kurum ve kuruluşları, sınırlarda kamyon vb araçların içinin taranması ve yabancı madde tespitinde uyuşturucu ve patlayıcı dahil güvenlik gerektiren her alanda kullanılır. Çantalarda, bavullarda, giyisi cepleri gibi kişi üzerinde saklanan her türlü tehlikeli, ateşli silahlar ve metal türevi aletler özel tarama sistemi sayesinde monitör üzerinden kolayca görülebilir. X-Ray Cihazları, nesnelerin sabit bir X-ışını kaynağından geçirilerek içeriği hakkında bilgi veren cihazlardır. X-Ray cihazlarında bir X-ışını kaynağı ve bu kaynağın karşısında ışınları algılayan bir dedektör grubu bulunmaktadır. Eşyalar bu ışınların yolu üzerine konulmakta ve eşyalardan geçen ışınlar dedektörler (foto diyotlar) tarafından algılanmaktadır. Foto diyot çıkış sinyallerinin uygun yükseltme ve filtreleme işlemlerinden sonra, sinyal işleme ve görüntü oluşturma teknikleri kullanılarak dilim görüntüler oluşturulmakta, sonrasından bu dilimler birleştirilmekte, sonuç olarak oluşturulan görüntü monitör bir siluet olarak yansıtılmaktadır. Bagajlar X-Ray cihazının tünelinden geçerken maruz kaldıkları X-ışınları bagajı bir uçtan öbür uca tarar. Taranan her kesit, içerdiği maddenin atom ağırlığıyla ilgili olarak dedektör grubunda bir sinyal oluşturur. Tarama sonunda bu sinyallerin toplamı taranan maddenin içerdiği nesnelerin görüntüsüdür.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr