Prowell Güvenlik Sistemleri

Termal Kamera Sistemleri

Çin’in Wuhan kentinden çıkan Corona Virüs (Covid 19) kısa sürede Dünya’ nın birçok ülkesine yayılmış durumda. Kısa bir süre önce ülkemizde de görülen Corona Virüs henüz aşısı olmadığı için erken tespiti büyük önem taşımaktadır. Havaalanları, Hastaneler, Alışveriş Merkezleri ve Askeri alanlar gibi insanların yoğun şekilde bulunduğu alanların gözlemlenmesi ve girişlerin kontrol altında tutulması gerekmetedir. Her insanın tek tek ateşini ölçmek iş gücü ve zaman kaybına yol açmaktadır. Bu durumda devreye termal kameralar girmektedir. Termal kameralar insanların vücut sıcaklıklarını ölçerek kayıt altına alan ve belirlenen sıcaklığın üzerindeki kişileri güvenlik güçlerine bildiren sistemlerdir.

Termal Kamera

Normal bir termal kamerada vücut ısısı ölçümü sapmaları fazla olabilmektedir, hatta kimi zaman yanlış ölçümlerde yapabilmektedir. Bu durumda yapay zeka destekli medikal hassasiyette ölçüm yapabilen termal kameralar kullanmak gerekmektedir. Yapay zeka destekli Termal Kameralar çevredeki ısı faktörlerini analiz ederek kişilerin vücut ısılarının en doğru şekilde ölçülmesini sağlamaktadır.

HATALI OKUMA SAPMALI OKUMA
korona termal kamera korona termal kamera

 

YÜKSEK HASSASİYETTE OKUMA
 korona termal kamera Koronavirüs termal kamera

Termal Kamerada dikkat edilmesi gerekenler

• Termal kameranın yüksek çözünürlüklü olması daha hassas bir ölçüm için önemli ve kararlı olmaktadır.

• Dual lensli kameralar ( Aynı kamera gövdesi içerisinde hem termal kamera lensi hem de konvansiyonel kamera lensi beraber ) : Kamera mutlaka bir taraftan sıcaklık ölçerken, diğer taraftan kişinin yüzünü kaydedebilmeli ve bu iki bilgiyi birleştirerek video analiz temelli algoritmalar işletebilmelidir.

• Yapay zeka destekli işletim yazılımları. Kamera ile birlikte gelen yazılım, kamera kadar önemli. Zira tüm iş bu yazılım üzerinde işlenecek, operatöre servis ediliyor. Yazılım mutlaka sesli, görüntülü uyarılar oluşturabilmeli, birden fazla yüz kütüphaneleri oluşturarak, imajlar arasında anlamlı sorgulamalar yapılabilmelidir.

• Kalibratör modülü : Bu modül sayesinde aynı mahal içindeki bir noktada referans alınarak yapılacak ölçümlerde 0.1’ dereceye kadar doğru ölçüm sağlanabilmektedir.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr