Prowell Güvenlik Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemleri

İş yerinde güvenlik ve ardından personel devam kontrol sistemleri bugün kapıda bir güvenlik görevlisinin bulunmasının yeterli görülmesinden çok daha öteye taşınmıştır. Teknolojinin de büyük desteğiyle personel devam kontrol sistemleri işyerleri için aynı anda birçok kişinin farklı hareketlerini kontrol edebilmek anlamını taşımaktadır.

Kartlı geçiş sistemleri günümüzde belki de en çok kullanılan personel devam kontrol  sistemlerinin başında gelir. Çalışanların her birinin bir geçiş kartına sahip olduğu bu personel devam kontrol sisteminde, sistem giriş kapısından itibaren işlemeye başlar. Geçiş sistemlerinin bir çoğunda kart okuyucular bir turnikeye bağlıdır. Geçiş kartının okuyucuya okutulmasıyla birlikte sistem ana bilgisayara karttaki bilgileri yollar. Ana bilgisayardan gelen yanıta göre kişiye geçiş izni verilir ya da verilmez.

kartlı-gecis-sistemleri-antalya   varnost-kartli-ve-sifreli-gecis-sistemi.jpg(51 KB)

Ana giriş kapılarından itibaren işlemeye başlayan kartlı geçiş sistemlerinde kişilerin giriş yaptıkları saat ve tarihte sistem tarafından belirlenip kaydedildiğinden personel devam kontrol sistemi de aynı anda işlemeye başlar. Personel devam kontrol sistemlerinde geçiş izniyle birlikte giriş ve çıkış zamanlarının da raporlanıyor olması çalışanların mesai saatlerinin kontrol altında olması demektir.

Şirket içinde farklı kapılara ya da bilgisayarlara yerleştirilecek kart okuyucular sayesinde çalışanların mesai saatleri boyunca hangi departmanları kullandıkları, yemek için ayırdıkları zaman ya da dışarıda geçirdikleri saatlerde ölçülebilir. Her kartın kişiye özel olması personel devam kontrol sistemlerinde kişileri tek tek takip edebilme ve böylelikle hem güvenlik hem de iş verimi bakımından gerekli verileri toplayabilme anlamına gelir.

Personel devam kontrol sistemlerinde kartlı geçiş tek yöntem değildir elbette. Bugün git gide yayılan bir başka sistem de biyometrik sistemlerdir. Biyometrik sistemlerde kart ya da şifre yerine kişilerin fiziksel özellikleri belitleyici rol oynar. Parmak izi, iris, ses ya da yüz tanıma gibi farklı yöntemlerle personel devam kontrol sistemlerinde biyometrik sistemlerden faydalanılabilir. Bir kez sisteme örneğin parmak izini tanıtan çalışan artık sistemdedir. Böylelikle tıpkı kartlı geçiş sistemlerinde olduğu gibi geçiş ya da erişim izni istenen her yerde parmak izini kullanarak personel devam kontrol sisteminde izlenebilir durumda olur.

personel takip antalya      yuztanima antalya

Gün içinde nispeten çalışanlar daha göz önündedir. Her ne kadar personel devam sistemleri güvenlik ya da takip gerektiren noktalarda yerleştirilen mekanizmalar sayesinde yetkileri sınırlandırıyor olsa da, insan faktörü de görev başındadır. Oysa bekçiler için personel devam takip sisteminin çok daha özel bir anlamı vardır. Burada bekçi kontrolü için özel tedbirler alınması gerekir. Personel devam kontrol sistemlerinde güvenlik görevlilerinin görev yerlerinden ayrılmadıklarını ya da talep edildiği gibi bekçi turlarını yerine getirip getirmediklerini belirlemek adına bekçi kontrol sistemleri devreye girer.

Bekçi saatleri personel devam kontrol sistemlerinde en çok faydalanılan cihazlardandır. Bekçi tomu ya da bekçi kalemi denilen aletler belirli bölgelere yerleştirilmiş okuyuculara okutulur ve böylelikle güvenlik görevlisinin hangi saatte hangi noktada olduğu belirlenmiş olur. Daha çok fabrika ve atölyelerde tercih edilen kart basma saatleri de personel devam kontrol sistemlerinde sıkça kullanılır. Çalışanlar kartlarını kart basma saatinden geçirirler ve iş başlangıcı ya da mola saatleri karta basılarak personel devam kontrol sisteminde yer alırlar. Tüm bu yöntemler geçerli personel devam kontrol sistemleridir. Gitgide personel devam kontrol sistemleri bilgisayara daha çok bağlı, kesin ve risksiz sonuçlara ulaşmak üzere tasarlanmaya başlamışlardır. Otomatik işleyen, maliyeti azaltan ve tüm sonuçların raporlanabildiği personel devam kontrol sistemleri hem çalışanların hem de firmaların güvenliği adına faydalı çözümler sunmaktadır.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr