Prowell Güvenlik Sistemleri

Kamera Güvenlik Sistemleri

Kamera Güvenlik Sistemleri artık gündelik hayatimizin bir parçası haline geldi.Gün geçmesin ki her gün duyduğumuz hırsızlık, gasp, tehdit ve daha bir çok olaya karşılık güvenlik kameraları caydırıcılığının yanında, kamera kayıtları mahkemelerce delil olarak kabul edilmektedir. Kamera güvenlik sistemleri günümüzde sadece büyük ölçekli şirketlerin değil, küçük ölçekli işletmelerin hatta evlerimizde bir ihtiyaç oldu.

Teknolojinin ilerlemesiyle eski analog kameralar günümüzde yerlerini dijital yüksek görüntü kalitesine sahip kamera sistemlerine bırakmaya başladı. İster analog yapıda kamera sistemi olsun ister dijital IP kamera sistemleri olsun tüm cctv sistemleri internetten üzerinden nerede olursanız olun ister bilgisayarınızdan ister cep telefonunuzdan izleyebiliyorsunuz. Bunun neticesinde kamera sistemleri yalnızca güvenlik için değil şirketlerin ya da işletmelerin personellerini kontrol etmesi üretimin her aşamasının izlenmesi verilen hizmet noktasında oluşabilecek aksaklıkların denetim altında tutulabilmesine de olanak sağlamaktadır. Zincir işletmelerde güvenlik kamera sistemleri tek bir noktada toplanarak merkezi yönetimi kolaylaştırmayı da hedefler. Kamera sistemi kullanılan işletmelerde personelin daha verimli çalıştığı gözlemlenmiştir.

kamera guvenlik sistemleri antalya

Kamera Çeşitleri

Cctv kameralar sabit kamera, dome kamera, zoom kamera, PTZ kamera da  denilen speed dome kamera gece görüş IR (infrared ) kamera, Day & Night  kamera ve ip kamera olmak üzere birkaç çeşitte bulunmaktadır.

Sabit Kameralar

Bir kamera sisteminde en çok kullanılan kamera tipidir. Sabit kameralar genel  olarak tek bir noktanın sürekli izlenmesi gereken durumlarda yada geniş açılı  lens ile genel alanın izlenmesi yada giriş çıkış kapıları gibi yerlerde sabit kamera tercih edilir.

Dome Kameralar

Zoom yapabilen ya da sabit lensli olanları da mevcuttur. Dome kameraların boyutlarının sabit kameralardan daha küçük olması ve normal bir kamera görünümünden farklı olması itibari ile noktasal anlamda sabit kamera konulamayacak noktalarda insanlara izleniyormuş hissi vermesi için ve görüntü açısından mimari yapının bir parçasıymış gibi görünmesi durumlarda tercih edilebilir.

PTZ Kamera ( Pan Tilt Zoom ) / Speed-Dome Kameralar

Saniyede 360 derece dönebilirken 36x optik zoom yapabilmektedir. Ptz Kamera (Speed Dome) kameralar bu özellikleri ile geniş alanlarda uzun mesafelerde tercih edilmelidir. PTZ Kamera (Speed Dome) kameralar bir kumanda sayesinde istenilen bölgeye döndürüle bilirken otomatik olarak çizilen bir rotada da kendi hareket edebilir. PTZ Kamera (Speed Dome) kameralara akıllı kamera da denilebilir. Ptz kamera (Speed Dome) kameralar Analog yada IP yapıda olanları mevcuttur.

kamera guvenlik sistemleri

Gece görüşlü kameralar ışığın olmadığı Zifir karanlığa yakın çok az ışık alan ışıklandırması olmayan yerlerde görüntü alabilen kameralardır. IR kamera / gece görüş kameraları gündüz ışık alan gece ışık almayan bir noktada da rahatlıkla çalışırlar. IR kameralar gündüz ışık varken renkli gösterirler ancak gece yada ışığın olmadığı durumlarda ise IR kameralar görüntüyü siyah beyaz gösterirler.

Day & Night Kamera ışığın şiddetini otomatik olarak düzelten böylelikle daha net ışık patlaması yada düşük ışıkta görüntüyü alabilmek için tercih edilebilir. Kamera sistemde Day & Night kameralar dış mekan da kullanılmak için idealdir.

İp Kameralar

IP kameralar network kamera olarak da bilinir. IP kameralar görüntü birimi megapixel’dir. Megapiksel bir görüntünün toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. 2 Mega piksel 1600×1200 çözünürlülük demektir. Analog kameralar 4Cif denilen NTSC/PAL oranı olan maksimum 704×576 çözünürlülüğe sahiptir. IP kameralara bu özellikleri sayesinde diğer kameralara göre daha net daha temiz görüntü kalitesine sahiptir. IP kameralar network alt yapınızı kullanacağından dolayı diğer kamera sistemlerine göre daha az kablo maliyeti getirecektir. Ayrıca (PoE) Power On Ethernet özelliği ile de IP kameralar ihtiyacı olan gücü ağ kablosundan alır. IP kameralar kolaylıkla ağınıza adapte edilebilirler. IP kamera sistemleri diğer kamera sistemlerinden farklı olarak internete erişebildiğiniz her noktadan ip kameranızı uzaktan izleyebilirsiniz.

Kablosuz CCTV Kamera Sistemi

kamera sistemleri antalyaGüvenlik risklerinin fazla olduğu günümüzde artık her mekânda her alanda kamera sistemleriyle karşılaşmaktayız. Bu alanda en büyük ilgiyi cctv kablosuz kamera sistemleri görmektedir. Ancak tüm kameralar kablosuz olmadığı gibi kullanım alanları da değişiklik göstermektedir. Örneğin analog cctv kameraları kablosuz kamera olarak kullanılamazken güvenlik kameraları arasında sadece IP kameraları kablosuz kullanmak mümkündür. IP kameranın kablosuz kullanılabilmesi için tüm ekipmanlar üzerinde gelirken, bazı cctv IP kameraları kablosuz kullanabilmek için ek olarak wireless kullanmak gerekmektedir. Genellikle kablosuz kameralar evlerde bebek bakıcıları için kullanılmakta olup ev ve küçük işyerlerinde çoğunlukla kablosuz entegre kameralar tercih edilmektedir. Hemen her yerde görülen bu ürünlerin küçük alanlarda tercih edilmesinin bir diğer sebebi de oldukça düşük maliyetli olmasıdır. Kablosuz kamera söz konusu olduğunda aklımıza yüzbinlerce metre ötede görüntünün aktarılmasında kullanılan profesyonel güvenlik projeleri gelmektedir. Yalnızca büyük bütçeye sahip ve kablo çekmenin nerdeyse imkânsıza yakın olduğu projelerde daha çok kullanılırlar çünkü sistemlerin fiyatları binlerce doları aşmaktadır. Kullanım alanları daha çok baraj ve kömür madeni gibi büyük alanlardır. IP kameraları kablosuz güvenlik kameraları olarak kullanabilmekteyiz ancak analog kameraları kullanamamaktayız. Bunun sebebi ise kablosuz olarak yalnızca dijital sinyal gönderimi yapmak mümkündür. Analog kameralarda kablosuz olarak kullanılabilir ancak bunun için analog dijital çeviricilerin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu kablosuz kamera sistemleri şehir izleme yani mobese sistemlerinde de kullanılmaktadır. Kablosuz sistemlerde wireless access point cihazları IP güvenlik kameralarıyla birlikte kullanılır çünkü bu şekilde IP kameradan gelen sinyaller kablosuz olarak karşı tarafa aktarılmaktadır. Bu Access point cihazlarının kaliteli ve profesyonel olanlarının seçilmesi çok önemlidir aksi takdirde sistemin sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir.

kablosuz kamera sistemleri

kamera guvenlik antalya

DVR (Digital Video Recorder)

Kameraların görüntülerini işlemek ve kayıt etmek için DVR ( Dijital Video Recorder ) denilen cihazlar kullanılmaktadır. DVR cihazlar bilgisayara takılabilen kart modelinde olan ve Standalone DVR denilen modeli bulunmaktadır. Kayıt kapasiteleri üzerlerinde bulundurdukları belleğin ( HDD ) boyutuna göre değişmektedir. Standalone DVR sistemleri daha profesyonel sistemlerdir. Bilgisayarlara takılan DVR kart tiplerine göre daha verimli çalışırlar. Çünkü bilgisayarlar 7/24 çalışacak şekilde tasarlanmamışlardır. Standalone DVR cihazlar 7/24 saat çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarlı bir sistemde ancak sunucu tipinde bir bilgisayardan Standalone DVR cihazından elde edeceğiniz performansı elde edebilirsiniz. Güvenlik kamera sistemleri yalnızca güvenlik amaçlı değil işletmenin çalışanlarını kontrol altında tutmasına, üretimdeki aksaklıkları yakından takip edebilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. İşletmedeki oluşan bir sorunda yada aksaklıkta olayın nasıl ne şekilde gerçekleştiğini kamera kayıtlarında bakarak çözümlemenize olanak sağlayarak yönetiminizi daha doğru ve kontrollü yapmanıza yardımcı olur.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr