Prowell Güvenlik Sistemleri

Kablosuz Network Çözümleri

Kablosuz Ağ Sistemleri Hava alanları, Limanlar, Hastaneler, Oteller, Ofis ve Evlerde kablonun çekilemediği ve mesafenin uzak olduğu yerlerde network bağlantısı ve kamera görüntüsü aktarımı gibi işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan sistemlerdir. Kullanım amacına göre çeşitli Kablosuz Network Çözümleri bulunmaktadır.

Kablosuz Network Sistemleri Çeşitleri

Noktadan Noktaya Kablosuz Network Çözümleri

İki nokta arasında veri aktarımı yapan sistemlere denir. İki nokta arasında karşılıklı veri transferi yapılabilmektedir. 100 km ye kadar veri aktarımı sağlanmaktadır. Kablo çekmenin mümkün olmadığı veya mesafenin kurtarmadığı alanlarda tercih edilmelidir.

noktadan noktaya kablosuz network

Noktadan Çok Noktaya Kablosuz Network Çözümleri

Merkez bina ile diğer noktalar arasında veri transferi yapan sistemlerdir. Sistemde bir verici ve birden fazla alıcı bulunmaktadır. Bu sayede şubeler ve merkez arasında kablosuz network oluşturulabilmekte.

noktadan noktaya kablosuz network

İç ve Dış Ortamlar İçin Wifi Çözümleri

 

Kullanıcıların bina içinde ve dışında sürekli olarak internete bağlı kalmalarını sağlayan sistemlerdir. Birden fazla cihazı tek bir wifi ağıymış gibi ayarlanabilmektedir. Bu sayede sürekli şifre girmesine gerek kalmadan kablosuz network sistemine bağlı kalabilmektedir.

dis ortam kablosuz network sistemleri

Mobil Kablosuz Network Çözümleri

Hareket halinde sürekli yer değiştiren gemi, tren ve metro hatları için otomatik tanımlama yapan sistemlerdir.

mobil network sistemleri

 

Kablosuz internet ağlarından daha iyi verim alınabilmesi için kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

1- Cihaz Konumu: Daha güçlü Wi-Fi için birinci altın kural, kablosuz sinyal dağıtıcı cihazın konumu. Cihaz, mümkün olduğunca orta bir noktada olmalı; duvara yakın konulmamalı. Duvar ve köşeler gereksiz sinyal kaybına neden olabilen unsurlar. Ayrıca, DECT telefon, mikrodalga fırın, bluetooth cihazlardan uzak olarak konumlandırılması öneriliyor. Bu cihazlar da Wi-Fi sinyallerini engelleyebiliyor.

modem konumu

2- Kanal Seçimi: Kablosuz ağ sinyalleri, belirli frekans aralıklarında çok sayıda kanal ile dağılır. Ücretsiz üçüncü parti bir yazılım ile aynı frekansta yayın yapan kanallar incelenebilir ve en az yayın görülen kanal seçilerek sabitlenebilir. Bu sayede daha ‘temiz’ bir kanaldan sinyaller ulaştırılır.

wifi kanal secimi

3- Anten Kullanımı: Güçlü Wi-Fi için sinyal dağıtıcı kadar önemli bir başka cihaz da antenler. Bina yapısına göre sinyalin taşınacağı noktalara uygun açıda anten kullanılması, verimi artırıyor. Örneğin, dairesel sinyal yayan bir anteni, duvar arkasında sinyale ihtiyaç duyulmayan köşelere koymak, gereksiz sinyal kaybı olacağı için doğru değil. Sinyal dağıtıcı cihaz köşeye yerleştirilecek ise dar açılı yönlü antenler ile cihazın sinyalleri belirli bir alanda en verimli şekilde toparlanabilir. Bu nedenle kablosuz cihaz seçiminde antenlerinin değiştirilebilir olması da önem kazanıyor.

cikarilabilir modem anteni

4- Çift Kanal (Dual-Band) Desteği: Kablosuz ağ ürünleri iki farklı frekanstan sinyal yayıyorlar: 2.4GHz ve 5Ghz bandı. Yeni nesil akıllı telefonlar ve diğer cihazlar 5GHz bandını da destekleyen alıcılar ile üretiliyor ve 5GHz bandı daha az kullanılan bir kanal. Bu nedenle öncelikle dual-band destekli kablosuz dağıtıcı cihazların tercih edilmesi gerekiyor. Hem alıcı hem verici tarafındaki cihazlarda bu destek mevcut ise, etraftaki 2.4GHz’de yayın yapan birçok cihazdan etkilenmeyen tertemiz bir bant kullanarak, 5GHz’de iletişimin farkını kolayca hissetmek mümkün.

dual band destegi

5- Alıcı-Verici Uyumu: Alıcı (masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon vb) ve vericilerin (modem/router/access point)) benzer özellikte olması. Örneğin 802.11n destekli 300Mpbs hıza sahip bir modem, daha eski kablosuz ağ standardı olan 802.11b destekli 54Mbps hıza sahip kablosuz ağ kartı olan bir masaüstü bilgisayar ile kullanıldığında modemin hızından yararlanılamıyor; düşük olan hız 54Mbps kullanılıyor. Bu tür durumlarda alıcıların hızlarını da modem hızına getirebilecek adaptörler (PCI, PCIe ya da USB adaptörler) kullanılması gerekiyor.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr