Hızlı Geçiş Sistemleri (HGS)

Hızlı Geçiş Sistemleri araçların otopark giriş ve çıkışlarını hızlı ve daha güvenli hale getirmek için tasarlanmıştır. Otopark hızlı geçiş sistemleri günümüzde otopark sistemlerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Özellikle apartman, siteler ve işyeri otoparklarına daha önceden giriş ve çıkışına onay verdiğiniz araçların hızlı olarak geçiş yapmasını ve yabancı yahut ziyaretçi araçlarında kontrollü olarak geçiş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Otopark giriş ve çıkışlarına 20 metreye kadar okuma yapan UHF Antenler bağlanır. Geçişine izin verilen araçlara da Hızlı Geçiş Sistemleri cam sticker veya plastik palaka tagları verir.

Bu etiketler otopark HGS yazılımına plaka, araç ruhsat bilgileri, kişi bilgileri ve diğer bilgiler ile birlikte tanımlanır. Tanımlanan araç bilgileri, otopark geçiş kontrol paneline TCP/IP bağlantısı ile gönderir.

HGS ‘nin Özellikleri

 1. HGS plakaya tanımlı bir sistemdir. Tek hesap üzerinden ücretlendirme yapılır. Etiket veya kart farklı bir araç üzerinde kullanımını kabul etmez.
 2. Hızlı Geçiş Sistemi, köprü ve otoyollarda geçiş ücretlerinin hızlı bir şekilde ödenmesini sağlamaya yönelik özel bir uygulamadır.
 3. Araçların ön camına monte edilen; yapışkan tipi ya da kart tipi HGS etiketi ile geçiş yapılır. Geçiş ücreti, etiket bakiyesinden alır.
 4. Ziraat Bankası Kredi Kartı, Kredili Mevduat Hesabı ya da Vadesiz Mevduat Hesabına bağlı çalışan Otomatik Ödeme Talimatı tanımlanır.
 5. Belirlemiş olduğunuz limitin altına düştüğünde Otomatik Ödeme Talimatı çalıştırılarak bakiye yüklemesi gerçekleşir.
 6. HGS etiketi satışında, araç sınıfına göre belirlenen ücretler tahsil edilir.

HGS ‘nin Uygulama Alanları ve Kullanım Amacı

Hızlı Geçiş Sistemi toplu konut otoparkları, kampüsler, giriş çıkışın yoğun olduğu bölgelerde ve zorlu çevre koşulları için kullanıma uygun ve güvenli bir sistemdir.

Araca özel verilen etiket veya kart sisteme tanıtılarak araca geçiş yetkisi verilir. Okuyucu etiketi okuduğunda sisteme bilgi gönderir, eğer etiket sisteme kayıtlı ise geçiş izni verilir. Eğer değil ise araç o bölgeye giremez.

 • Uzaktan Araç Algılama
 • UHF RFID Teknolojisi
 • Pasif UHF etiketler ile çalışır
 • Ortama Uygun Okuyucu ve Etiketler
 • Yüzde Yüz Doğruluk
 • Nedap & Atitek Güvencesi

HGS Nasıl Çalışır?

Aracın ön camına yapıştırılan etiket otomatik okuyucu tarafından algılanır, böylece aracın durmasına gerek kalmadan geçiş ücreti sistem tarafından aracın HGS bakiyesinden tahsil edilir.

HGS Kullanım Alanları

HGS kamu ve özel sektörde, konut ve sitelerde, üniversitelerde, fabrikalarda, liman işletmelerinde, kurum otoparklarında ve askeri tesislerde vardır.Offline şekilde kullanır. Zaman ve alan yetkilendirmesi yapar. Yani kişinin hangi zaman aralığında ve hangi kapılardan geçiş yapacağı sisteme tanıtır.

HGS’nin Avantajları

Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde binlerce aracı kontrol eder ve giriş çıkış saatleri, içerde kalma süresi, plaka bazlı takip raporları alır. Kumanda kullanımı ve manuel kart okutma işlemlerine gerek kalmaz.

Ayrıca HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sisteminin tüm otoyollarda ve köprülerde kullanılması sonucu nerdeyse tüm araçlarda hgs etiketi bulunmaktadır. HGS‘de hazır araçta bulunan hgs etiketi kullanır. Bu da ekonomik kullanım kolaylığı sağlar.

HGS ‘nin Bileşenleri :

 • Okuyucu
 • Antenler
 • Etiketler
 • Kollu Bariyer, Mantar Bariyer, Kayar Kapı, Yol Kesici (Road Blocker)

HGS’yi Seçmeniz İçin Nedenler

 • Kolaylık

HGS Otopark Otomasyonunu seçmenin önemli nedenlerinden birisi getirdiği büyük kolaylıktır. Normal proximity geçiş kontrol kartlı ya da barkodlu veya manyetik kartlı sistemlerde geçiş yapar. Kişinin araç penceresinden uzatıp kartı okutması tercih edilmez .Herhangi bir gecikme olmadan bariyeri açar ve araç geçişini tamamlar.

 • Güvenlik

Pek çok durumda fabrikalarınve özel alanların girişinde araçların ya da sürücülerin giriş izinlerini kontrol eden görevliler vardır. Bu da iş yoğunluğuna ve zaman zaman tutarsızlıklara neden olur. Pek çok durumda hızlı geçiş sistemi sadece kolaylık değil güvenliği de üst düzeyde sağlanır.

 • Çevre Dostu Trafik Akışı

Kuyruklar ve iletişimsizlik iş ve insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. İnsanların yüzde 70’inin kentsel bölgelerde yaşadığı bir döneme doğru gidiyoruz. İnsanlar ve araçlarının güvenli bir şekilde hareketini sağlamak için altyapı ve tesislerde yoğun yatırım yapar.