Prowell Güvenlik Sistemleri

Bekçi Kontrol Sistemleri

Herhangi bir mekanın güvenliğini sağlamakla yükümlü olan Güvenlik Görevlilerini kontrol etmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Mekanik kurmalı Bekçi Saati ile yapılan bu kontroller, günümüz teknolojisinde yerlerini elektronik ve bilgisayar tabanlı Bekçi Kontrol Sistemlerine bırakmıştır. Bekçi Kontrol Sistemi sayesinde mülk ve mallarınızı emanet ettiğiniz güvenlik görevlilerinin, sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini tespit etmeniz daha da kolay hale gelmiştir.

52D_bekci-bekci-tur-saati-bekci-tur-tur-sistemi_806.jpg(74 KB)

Bilgisayar yazılımı ile öncelikle güvenlik noktaları ve güvenlik görevlilerine ait kimlikler tanımlanır. Daha sonra güvenlik görevlisi kendine ait kimliği tura çıkarken ana üniteye  göstererek okuma yapar ve  tura başlar; firmanın çeşitli yerlerine asılan güvenlik noktalarına Tom (akıllı kalem) ile okuma yapmak suretiyle turu tamamlar. Tur süresince devam eden bu hareketler daha sonra bilgisayar yazılımı ile PC ortamında saklanarak istenilen her an raporlanabilir. Pc ortamında saklanan bu kayıtlar sayesinde Güvenlik Görevlileri’nin hangi tarih ve saatte hangi güvenlik noktalarını dolaşıp dolaşmadıkları raporlanabilir. Raporlar, mail olarak gönderilebilir.

Bekçi Tur Sistemi Elemanları

Akıllı kalem sistemin ana parçasıdır. Akıllı kalem, plus anahtarlık ve Güvenlik noktalarında kayıtlı olan bilgileri algılayıp kaydeder. Bilgi depolayıcı ve taşıyıcı bir elektronik cihazdır. Akıllı kalemler aslında bir okuyucudur. İçerisinde bulunan EPROM sayesinde içerisine kayıt yapabilme imkânı verir. Güvenlik noktalarına yerleştirilen anahtarlıklar akıllı kalem tarafından günün tarih ve saati içerisindeki entegre üzerine kayıt yapılır. 3 V’luk DC bir gerilim ile çalışır. Küçük bir pil değişimi ile elektrik kesintisinden etkilenmezler. Akıllı kalemler bir milyon adet okuma işlemi yapabilirler. Güvenliği kontrol etmek istediğiniz yerlere sudan, sıcaklıktan, manyetik ortamdan vs. dış etkenlerden etkilenmeyen kontrol noktaları yerleştirilir. Kablo ile bilgisayara bağlanarak beraberindeki yazılımı ile kayıt altına alınabilir. Her güvenlik görevlisine bir akıllı kalem verilir (TOM). Böylece hangi saatte, hangi güvenlik görevlisinin, hangi noktalara gidip gitmediğini otomatik olarak bilgisayardan kontrol edebilir ve bilgisayardan raporlanabilir. Gündüzleri ise boş kalan bu sistem ile servis ve işletme araçlarının giriş çıkışlarını bilgisayardan denetlenebilmektedir. Haberleşme yuvası akıllı kalemin bilgisayar ile haberleşmesini sağlayan özel bir aparattır. RS 232 kablo çıkışı ile bilgisayarın COM girişine bağlantı imkânı verir. Bekçi anahtarlığı kontrolü sağlayacak olan güvenlik görevlilerinin isim ve kimlik bilgilerinin yüklendiği anahtarlıktır. Güvenlik görevlisine ait tüm bilgiler bu manyetik anahtarın içindedir.

bekci-tur.png(237 KB)

Devriye tanıtma kartları sistemi kullanacak olan her güvenlik görevlisi için tanıtma kartı vardır. Bu tanıtma kartları sayesinde tur kontrol işlemini kimin yaptığı sisteme tanımlanır. Kontrol noktası güvenlik görevlilerinin devriye esnasında kontrol etmesi gereken noktalara takılır. Okuyucu Kalem güvenlik görevlilerine devriye esnasında kontrol noktalarını okutması için verilen cihazdır. Devriye görevine çıkacak olan güvenlik görevlisi, okuyucu kaleme ilk olarak  kendi devriye tanıtma kartını okutarak devriye görevine başlar. Devriye esnasında tek tek noktaları dolaşır, noktaları kaleme okutarak devriye görevini tamamlar. Günlük, haftalık yada aylık olarak kalem içerisindeki bilgiler usb kablo ile  bilgisayara  kurulan bekçi tur kontrol yazılımına aktarılır. Yazılım sayesinde ister mail olarak, yada exel olarak günlük, haftalık, aylık personel bazında yada genel bazda devriye tur kontrol raporu alınabilir.

Etiler Mah. Karacaoğlan Cad. 870 Sok. Engin Apt.
No:5/5 Muratpaşa / ANTALYA

TEL: 444 1972 FAX: 0242 322 59 59
e-MAIL: info@prowell.com.tr